۱۷۰ فیلم مستند در راه اسکار

آکادمی علوم و هنرهای سینما روز جمعه فهرستی از ۱۷۰ فیلم مستند را اعلام کرد که برای برسی و نامزدی دریافت جایزه اسکار بهترین مستند ثبت نام کرده‌اند.

از جمله فیلم‌های شاخص این فهرست که از همین الآن هم جزو شانس‌های اصلی محسوب می‌شوند می‌توان به «شهر اشباح» ساخته‌ی متیو هینمن، «از سوریه زار می‌زند» ساخته‌ی اوگنی آفینوفسکی، «چهره‌ها، روستاها» ساخته‌ی آنیس واردا و جی آر و «گربه» ساخته‌ی کیدا توران اشاره کرد.

برخی از فیلم‌ها تاکنون ملزومات اکران در نیویورک و لس آنجلس را انجام نداده‌اند و باید طبق قوانین آکادمی اکران‌های لازمه را پشت سر بگذارند تا به مرحله‌ی رأی‌گیری و انتخاب نامزدها وارد شوند.

فهرست اولیه از ۱۵ فیلم برگزیده در ماه دسامبر اعلام خواهد شد.

برگزیده‌ی آخرین دوره‌ی جوایز اسکار ازرا ادلمن برای سریال مستند کوتاه «او.جی.: ساخت آمریکا» ساخته‌ی شبکه ESPN بود. این برای نخستین بار بود که جایزه‌ی مستند به یک مجموعه تعلق می‌گرفت و احتمالا هرگز هم تکرار نخواهد شد. چرا که آکادمی قانون جدیدی مبنی بر عدم اجازه‌ی انتخاب فیلم‌های چند‌بخشی را مصوب کرده است.

از جمله عناوین مهمی که در فهرست منتشر شده‌ی آکادمی دیده می‌شود می‌تواند به مستندهایی مانند «جریان انسانی» ساخته های وی‌وی،  «موسیقی متن»، «اکس لایبریس: کتابخانه عمومی نیویورک»، «زوال یک شاه: شاه ایران»، «کارل ماکس سیتی» و «متولد چین» اشاره کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *