پبشتازی «شکل آب»، حضور «بلید رانر ۲۰۴۹» و نامزدی «فروشنده»

نامزدهای آکادمی فیلم بریتانیا اعلام شد و طبق معمول چند سورپرایز در انتظار سینمایی‌ها است؛ شاید مهم‌تر از همه پیشتازی «شکل آب» گیرمو دل‌تورو با یازده نامزدی، توجه به «بلید رانر ۲۰۴۹» و نامزد شدن «فروشنده» در بخش فیلم‌های خارجی.

طبیعی است که در اسکار بریتانیایی فیلم‌‌ها و سینماگران انگلیسی بیشتر دیده و تحویل گرفته شوند و در این میان سهم «تاریک‌ترین ساعت» و «دانکرک» بیش از بقیه است.

غیبت چند فیلم مهم مانند «پست»، «لیدی برد» و «پروژه فلوریدا» در بخش‌های اصلی عجیب به نظر می‌رسد که البته جای خالی ساخته جدید استیون اسپیلبرگ به دلیل عدم نمایش فیلم در سینماها انگلستان تا پایان سال ۲۰۱۷ است.

فهرست نامزدهای هفتادویکمین دوره جوایز سینمایی بفتا به شرح زیر است:


بهترین فیلم

مرا به نام خودت صدا بزن

تاریک‌ترین ساعت

دانکرک

شکل آب

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

بهترین کارگردان

دنی ویلنوو / بلید رانر ۲۰۴۹

لوکا گوادانینو / مرا به نامت صدا بزن

کریستوفر نولان / دانکرک

گیرمو دل تورو / شکل آب

مارتین مک‌دونا / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

بهترین بازیگر نقش اول زن

آنت بنینگ / ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند

فرانسیس مک‌دورمند / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

مارگو رابی / من، تونیا

سالی هاوکینز / شکل آب

سرشا رونان / لیدی برد

بهترین بازیگر نقش اول مرد

دنیل دی لوییس / نخ خیال

دنیل کالویا / برو بیرون

گری اولدمن / تاریک‌ترین ساعت

جیمز بل / ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند

تیموتی شلمی / مرا به نام خودت صدا بزن

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

الیسون جنی / من، تونیا

کریستین اسکات توماس / تاریک‌ترین ساعت

لوری متکاف / لیدی برد

لزلی منویل / نخ خیال

اوکتاویا اسپنسر / شکل آب

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

کریستوفر پلامر / تمام پول‌های جهان

هیو گرانت / پدینگتون ۲

سم راکول / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

ویلم دافو / پروژه فلوریدا

وودی هرلسون / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

بهترین فیلم بریتانیایی سال

تاریک‌ترین ساعت

مرگ استالین

کشور خود خدا

لیدی مکبث

پدینگتون ۲

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

 

بهترین فیلم اول یک نویسنده، کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی

غول

من ساحره نیستم

استخوان آرواره

پادشاهی ما

لیدی مکبث

بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان

او / پل ورهوفن

اول پدرم را کشتند / آنجلینا جولی

ندیمه / پارک چان ووک

بی‌عشق / آندری زویاگینتسف

فروشنده / اصغر فرهادی

بهترین فیلم مستند

شهر ارواح

من کاکا سیاه تو نیستم

ایکاروس

یک دنباله ناجور

جین

بهترین فیلم انیمیشن

کوکو

وینسنت عشقی

زندگی من به‌عنوان کدو سبز

بهترین فیلمنامه اوریژینال

جردن پیل / برو بیرون

استیون راجرز / من، تونیا

گرتا گرویگ / لیدی برد

گیرمو دل تورو، ونسا تیلور / شکل آب

مارتین مک‌دونا / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

بهترین فیلمنامه اقتباسی

جیمز آیووری / مرا به نام خودت صدا بزن

آرماندو یانوچی، ایان مارتین، دیوید اشنایدر / مرگ استالین

مت گرینهالف / ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرمند

آرون سورکین / بازی مالی

سایمون فارنابی، پل کینگ / پدینگتون ۲

بهترین موسیقی اوریجینال

بنجامین والفیش، هانس زیمر / بلید رانر ۲۰۴۹

داریو ماریانلی / تاریک‌ترین ساعت

هانس زیمر / دانکرک

جانی گرینوود / لباس شبح

الکساندر دسپلا / شکل آب

بهترین فیلمبرداری

راجر دیکنز / بلید رانر ۲۰۴۹

برونو دلبونل / تاریک‌ترین ساعت

هویت فن هویتما / دانکرک

دن لاستن / شکل آب

بن دیویس / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

بهترین تدوین

جاناتان آموس، پل مچلیس / بیبی راننده

جو واکر / بلید رانر ۲۰۴۹

لی اسمیت / دانکرک

سیدنی وولینسکی / شکل آب

جان گریگوری / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

بهترین طراحی صحنه

دیو و دلبر

بلید رانر ۲۰۴۹

تاریک‌ترین ساعت

دانکرک

شکل آب

بهترین طراحی لباس

دیو و دلبر

تاریک‌ترین ساعت

من، تونیا

لباس شبح

شکل آب

بهترین چهره‌پردازی

بلید رانر ۲۰۴۹

تاریک‌ترین ساعت

من، تونیا

ویکتوریا و عبدل

اعجوبه

بهترین صدا

بیبی راننده

بلید رانر ۲۰۴۹

دانکرک

شکل آب

جنگ ستارگان: آخرین جدای

بهترین جلوه‌های ویژه

بلید رانر ۲۰۴۹

دانکرک

شکل آب

جنگ ستارگان: آخرین جدای

نبرد برای سیاره میمون‌ها

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی

Have Heart

Mamoon

Poles Apart

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی

عامر

دیو گاوچران

مرد در حال غرق شدن

کار

Wren Boys

جایزه بهترین ستاره نوظهور

دنیل کالویا

فلورنس پاف

جاش اوکانر

تسا تامپسون

تیموتی شلمی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *