محبوب‌ترین فیلم کن تا به این لحظه

«جنگ سرد» فیلم محبوب منتقدان و مدعی اصلی کن امسال تا به این لحظه است. ساخته جدید پاول پالیکووسکی که با «ایدا» اسکار بهترین فیلم خارجی را به لهستان برده بود، بیشترین امتیاز و نقد مثبت را دریافت کرده. از جمله تحسین‌کنندگان فیلم پیتر بردشاو منتقد ارشد گاردین است که به فیلم ۵ ستاره کامل داده و آن را مسحورکننده و درخشان خوانده. فیلم به مانند اثر قبلی این کارگردان سیاه و سفید ساخته شده و فیلمبرداری حیرت‌انگیزی دارد. داستان در لهستان دهه‌ی چهل میلادی و دوران پیشروی شوروی در خاک این کشور اتفاق می‌افتد که همزمان می‌شود با درگیری عاشقانه‌ی یک موزیسین.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، درام جنگ جهانی «جنگ سرد» در سومین روز و در بخش رقابتی هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم کن به روی پرده رفت و با تمجید منتقدین از حالا خود را به عنوان یکی از شانس‌های اصلی نخل طلا معرفی کرد.

این فیلم داستان یک عشق آتشین میان دو نفر با سابقه‌ و خلق و خوی کاملا متفاوت است که در بحبوحه جنگ سرد در لهستان، برلین، یوگسلاوی و پاریس روایت می‌شود. این فیلم با بازی «یوانا کولیگ» و «ژان بالیبار» دومین ساخته «پاول پالیکوفسکی» کارگردن مطرح لهستانی است که در سال ۲۰۱۳ با فیلم «آیدا» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم خارجی زبان جوایز سینمایی اسکار شد. «پیتر بردشاو» منتقد سینمایی نشریه گاردین با دادن پنج ستاره کامل به این فیلم آن را اثری پر رمز و راز و شکوهمند از لحاظ موسیقی و بسیار دلربا و جذاب از لحاط بصری توصیف کرد.

«پالیکوفسکی» که فیلم قبلی‌اش را نیز در پس‌زمینه جنگ ساخته بود در نشست خبری فیلم «جنگ سرد» در جشنواره کن در پاسخ به این که چرا جنگ سرد زمینه روایی خوبی برای روایت یک داستان درام عاشقانه فراهم می‌کند گفت: در آن زمان موانع زیادی وجود داشت و عشق تا حد زیادی موضوعی برای چیره شدن بر این موانع بود. این کارگردان ۶۰ ساله از سن ۱۴ سالگی در تبعید زندگی می‌کند و آن زمان با مادرش از لهستان به غرب گریخته است. نام‌ شخصیت‌های اصلی این فیلم برگرفته از نام پدر و مادر خودش است و این فیلم به نوعی برگرفته از تجربیات شخصی خود او نیز هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *