ماشین تبلیغاتی لیبرال‌ها

ترجمه: آذین شریعتی

همه آنچه باید درمورد درام بیوگرافی معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا بدانید:

 

دنیای تصویرآنلاین-کمدی-درام «معاون» به‌کارگردانی و نویسندگی آدام مک‌کی، زندگی‌نامه دیک چنی سیاستمدار آمریکایی را تصویر می‌کند. کریستین بیل در نقش دیک چنی، امی آدامز، استیو کرل، سم راکول، تایلر پری، آلیسون پیل و جس پلمونز بازیگران فیلم هستند. «معاون» داستان فراز و نشیب‌هایی را بازگو می‌کند که چنی برای تبدیل شدن به قدرتمند‌ترین معاون رئیس جمهور تاریخ آمریکا پشت سر می‌گذارد.

نوامبر ۲۰۱۶، خبر تولید «معاون» به نویسندگی و کارگردای مک‌کی در رسانه‌ها منتشر شد. آپریل ۲۰۱۷ بیل برای بازی در نقش چنی قرارداد امضا کرد. تولید فیلم از اواخر سپتامبر ۲۰۱۷ شروع شد.

این فیلم، بعد از «W» ساخته الیور استون دومین فیلم سینمایی است که به دوران ریاست جمهوری جرج بوش می‌پردازد.

«معاون» سومین همکاری مشترک کریستن بیل و آدام مک‌کی است.

«معاون» ۲۵ دسامبر ۲۰۱۸ در آمریکا و کانادا توسط «آناپورنا پیکچرز» پخش شد. ۲۵ ژانویه ۲۰۱۹ در بریتانیا و فوریه ۲۰۱۹ در اروپا و هنگ کنگ  اکران خواهد شد .مراسم افتتاحیه فیلم ۱۱ دسامبر ۲۰۱۸ در«سینما ساموئل گولوین» بورلی هیلز برگزار شد.

فیلم نقد‌های متفاوتی دریافت کرد. برخی آن را «هوشمندانه و کنایه‌آمیز» می‌دانند در‌حالی‌که از نظر گروهی دیگر تنها «نمایش مضحکی از نفرت پراکنی سیاسی» است. فیلمنامه و کارگردانی مک‌کی، هم مورد انتقاد‌های کوبنده و هم مورد تحسین قرار گرفت. صرف‌نظر از دید‌گاه‌های متناقضی که پیرامون خود فیلم وجود دارد، نقش‌آفرینی بازیگران، خصوصاً بیل و آدامز در سراسر دنیا تمجید شد.

«معاون» نامزد دریافت جایزه‌های مختلفی شده است، از جمله ۶ جایزه اصلی در هفتاد و ششمین دوره جوایز گلدن گلوب (بهترین فیلم موزیکال یا کمدی-.بهترین بازیگر مرد فیلم موزیکال یا کمدی- بهترین بازیگر زن نقش مکمل- بهترین بازیگر مرد نقش مکمل- بهترین کارگردان- بهترین فیلمنامه) کریستن بیل توانست برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شود.

تا ۸ ژانویه ۲۰۱۹،  فیلم ۳۰ میلیون دلار در گیشه سینما‌های آمریکا و کانادا و ۲٫۶ میلیون دلار در سایر کشور‌ها فروش کرد. «معاون» در آمریکا و کانادا همراه با «هلمز و واتسون» اکران شد و در شش روز اول در ۲۳۷۸ سینما ۱۳ میلیون دلار و در روز اول ۴٫۸ میلیون دلار فروخت.

 

معاون/Vice

کارگردان: آدام مک کی، تهیه کننده: برد پیت، دد گاردنر، جرمی کلایر، کوین جی مسیک، ویل فارل، آدام مک‌کی، فیلمنامه: آدام مک‌کی، مدیر فیلمبرداری: گرگ فرازر، تدوین: هانک کراوین، موسیقی: نیکولاس بریتل، محصول: پلن بی انترتینمت، گری سانچز پروداکشنز، پخش: آناپورنا پیکچرز، تاریخ پخش: ۱۱ دسامبر ۲۰۱۸ (سینما ساموئل گلدوین)، ۲۵ دسامبر ۲۰۱۸ (آمریکا) زمان: ۱۳۲ دقیقه، هزینه تولید: ۶۰ میلیون دلار، فروش گیشه: ۳۲٫۶ میلیون دلار

بازیگران:

کریستین بیل (دیک چنی)، امی آدامز (لین چنی)، استیو کارل (دونالد رامسفلد)، سم راکفلد (جرج بوش)، تایلر پری (کالین پاول)، آلیسون پیل (مری چنی)، لیلی ریب (لیز چنی)، جس پلمونز (کرت)، جاستین کرک (اسکوتر لیبی)، دان مک‌مانوس (دیوید آدینگتون)، لیزا گی همیلتون (کاندولیزا رایس)

 

خلاصه داستان:

جرج دبلیو بوش فرماندار تگزاس، دیک چنی مدیر عامل شرکت هالیبرتون را در سمت معاونت خود در انتخابات ریاست جمهوری سال  ۲۰۰۰ انتخاب می‌کند. چنی برای سیاست‌مدار‌ها غریبه نیست، ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید و وزارت دفاع در رزومه او ثبت شده‌ است. زمانی‌که بوش با اختلاف اندکی برنده انتخابات ریاست جمهوری می‌شود، وقت این است که چنی از قدرت تازه بدست آورده‌اش استفاده کند تا در کشورش و دنیا تغییراتی بوجود آورد.

 

واکنش منتقدان:

فیلم توانست در سایت «راتن تومیتوز» بر مبنای ۲۲۷ نقد انجام شده، نظر مثبت ۶۳% منتقدان را با میانگین امتیاز ۶٫۷ از ۱۰  بدست آورد. این سایت نوشت: «معاون» تیر‌هایش را سمت هدف‌های متعددی نشانه می‌رود .اما نویسنده و کارگردان فیلم آدام مک‌کی تا حد راضی کننده‌ای موفق می‌شود بعضی از آن‌ها را به هدف بزند و تغییر چهره کریستین بیل هم واقعاً ارزش دیدن دارد.»

در سایت «متاکریتیک» فیلم امتیاز ۶۱ از ۱۰۰ را بر مبنای ۴۷ نقد بدست آورد که نشان‌دهنده «نقد‌های عموماً مساعد» است.

مخاطبان «سینما اسکور»  بر مبنای امتیاز  A+تا F به فیلم امتیاز C+ دادند. ۷۲% مخاطبان «پست ترک» به فیلم رای مثبت دادند و ۴۹% فیلم را قطعاً پیشنهاد کردند.

ای او اسکات از «نیویورک تایمز» نوشت: «این فیلم چیزی بیشتر از یک فیلم تبلیغاتی برای لیبرال‌ها است. اگر بگویم از بعضی جهات «معاون» یک فیلم شرورانه است، پس فیلم شرورانه‌ای است که به شکل شگفت آوری در آن با شخصیت شرور همذات پنداری می‌شود.»

دیوید ادلستاین در «ولچر» نوشت: «معاون مشکل بزرگی در ساختارش دارد. در عین الهام بخش بودن، داستان توانایی نگه داشتن مخاطب را ندارد و از زمانی که فیلم به دوران معاونت ریاست جمهوری می‌رسد، مخاطب کم‌کم خسته می‌شود.»

اوون گیلبرمن در «ورایتی» نوشت: «مک‌کی با فیلم مثل یک «هجویه نادرست» رفتار می‌کند. او تاریخ را به سیرکی برای لیبرال‌ها تبدیل می‌کند و از ما دعوت می‌کند با طبل رسوایی دیک چنی برقصیم.»

استفانی زاکارک از «تایم» در نقدش «معاون» را «فیلمی خسته کننده که دیک چنی را تبدیل به یک کاریکاتور شرور می‌کند.» خواند.

اریک کوهن منتقد «ایندی وایر» امتیاز B- را مناسب فیلم دید و آن را «آشفته اما جاه‌طلبانه» خواند و نوشت: «معاون» ریسک بزرگی کرده است که با وجود داشتن سبکی بدون قاعده و تمرکز،  می‌خواهد درباره نیات شرورانه چنی و اینکه چطور آن‌ها را به منصه عمل رسانده،  نکات متقاعد کننده‌ای از آب در بیاورد.»

آن هارندی از «واشینگتون پست» نمایش بیل در نقش چنی را ستود اما ریتم فیلم را نقد کرد و به فیلم بیشتر از ۲٫۵ نداد. هارندی درباره کل فیلم نوشت:«افتضاح، آشفته و بلاتکلیف، با پایان نامعلوم، بدون هیچ ایده اصیل یا درخشانی که مخاطب را به فکر وادار کند.»

اسکتن مندلسون منقد «فوربز» هم در نقد مشابهی، بازی قوی بیل و آدامز را تحسین کرد اما خود فیلم را با عنوان « معمولی» زیر سوال برد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *