فاتح آکین در کنفرانس خبری جشنواره فیلم برلین :زندگی در دورانی که پر از حرف خشونت جنسی است

ترجمه: آذین شریعتی

 

دنیای تصویرآنلاین-فاتح آکین که سال گذشته برای فیلم «محو شدگی» برنده جایزه گلدن گلوب شد، در کنفرانس مطبوعاتی فیلم جدیدش تاکید کرد هدفش از نمایش عریان خشونت، قائل شدن شان برای شخصیت قاتل و زن‌های قربانی بوده است.

آکین به خبرنگاران جشنواره فیلم برلین گفت: «ما در دورانی زندگی می‌کنیم که همه جا حرف از خشونت جنسی است و این یک مسئله توجیه  شده است اما وقتی فیلمی درباره خشونت جنسی می‌سازیم  باید تصویرش را هم نشان بدهیم.»

آکین در ادامه گفت در صحنه‌هایی که شکنجه جنسی  قتل و مثله کردن را نشان ‌داده قصد تجلیل و تکریم خشونت علیه زنان را نداشته است.

آکین افزود:«شما می‌توانید با آدم‎هایی که علیه زنان خشونت اعمال می‌کنند درمورد بد بودن این کار یا درمورد جنبش #من-هم صحبت کنید. ولی از یک گوش می‌گیرند از یک گوش در می‌کنند. اما اگر فیلم من را ببینند و بگویند به نظرشان این کار وحشیانه است، شاید ساده لوحانه باشد اما من امیدوارم روی آن‌ها تاثیر بگذارد. البته من از جنبش‌هایی مثل #من-هم حمایت می‌کنم ولی این قضیه نباید باعث سانسور بشود.»

زنان قربانی فیلم آکین زنانی الکی هستند که در ازای نوشیدنی الکی حاضر به رفتن به خانه مرد‌های غریبه می‌شوند.

آکین چند روانشناس زن استخدام کرده بود تا سر صحنه فیلمبرداری به بازیگران و عوامل کمک کنند با احساسات شدید که در آن‌ها برانگیخته می‌شد، کنار بیایند. مارگارت تیزل بازیگر فیلم می‌گوید سر صحنه‌های مشکل مشاوره‌های روانشناسی خیلی موثری می‌‌گرفت.

«اصلا احساس ناامیدی یا مورد سواستفاده قرار گرفتن نمی‌کردم. حس امنیت داشتم. ما حقیقت را در فیلم نشان دادیم.»

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *