مستند «مراتا» درباره اولین زن فیلمساز مائوری/تصویری صمیمی از یک مادر

دنیای تصویرآنلاین-مستند پراحساس «مراتا:چطور مامان پرده سینما را از استعمار خارج کرد» ساخته هپی میتا درباره اولین زن فیلمساز مائوری خانم مراتا میتاست که در جشنواره جهانی برلین به نمایش درآمد.

هپی میتا پسر مراتا میتاست که سینمای بومی را از گوشه‌ای از دنیا آغاز کرد.«مراتا» سفری شخصی به درون زندگی خانوادگی میتا نیز است اینکه چگونه خانم مراتا با جدیت و اهمیت به کارش می‌نگریست،چطور عشق به هنر برجنبه های دیگر زندگی او اثر گذاشت تا اینکه در سال ۲۰۱۰ دنیا را بدرود گفت.

هپی میتا می‌گوید:«می‌خواستم فیلم بسیارصمیمی باشد. از طرف دیگر می‌خواستم از خود و خانواده‌ام نیز محافظت کنم.این تعادلی بسیار ظریف است. به خصوص که با موضوع مستند بسیار نزدیک بودم.»

در مستند از فیلم‌هایی تا حالا دیده نشده استفاده شده  و داستان هایی از زندگی و کار مراتا میتا روایت می‌شود .میتا دری را برای فیلمسازان نسل بعدی مائوری مانند وارویک تورنتون،تایکا وایتیتی،استریلینگ هارجو و… گشود.

هپی میتا می‌گوید:« اگر شما به ده فیلم پرفروش تاریخ نیوزلند نگاه کنید.هفت فیلم از این فهرست را  فیلمسازان بومی با موضوعات بومی ساخته‌اند.»

مراتا میتا نخستین زن فیلمساز مائوری بود که در سال ۱۹۸۸ فیلم بلند «مائوری» را نوشت و کارگردانی کرد.فیلم‌های سیاسی خانم میتا به تلاش‌های اجتماعی و سیاسی مائوری‌ها در سال‌های ۱۹۸۰ می‌پرداخت.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *