واردا به روایت آنیس

دنیای تصویرآنلاین- آنیس واردا  فیلمساز نود ساله فرانسوی که سال ۲۰۱۷ نیز جایزه اسکار یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد با مستند«واردا به  روایت آنیس» به جشنواره برلین آمده  و جایزه افتخاری «دوربین برلیناله» را از دست مدیر جشنواره دیتر کاسلیک دریافت می‌کند.

مستند«واردا به روایت آنیس» خاطرات شخصی آنیس واردا درباره سینماست.این فیلمساز فرانسوی  با نگاهی جذاب،شوخ و ظریف هنری به زندگی و کار خود نگریسته است.

مستند«واردا به روایت آنیس» برای اولین بار در جشنواره برلین رونمایی می‌شود. پیشتر آنیس واردا چهار بار با آثارش در جشنواره برلین به رقابت پرداخته است و در سال ۱۹۶۵ جایزه بزرگ هیات داوران را برای « Le Bonheur» دریافت کرده بود.

شاید «واردا به روایت آنیس» را نشود در قالب مستند  دید.اما معمولا آثار واردا در طبقه  بندی‌های مرسوم ژانری جای می‌گیرند.

واردا در مقام یک فیلمساز همیشه میان فیلم های بلند سینمایی و مستندسازی در رفت و آمد بوده است.او همواره از تولید فیلم به مقاصد تجاری دوری کرده  و به سبک اروپایی  هنری خویش وفادار مانده است.به همین خاطر وقتی سال ۲۰۱۷ آکادمی علوم و هنر سینمایی او را برای دریافت اسکار افتخاری برگزید،بسیاری دچار حیرت شدند.چطور می‌توانست آنیس واردا و آن مجسمه کوچک طلایی  که سمبول شکوه و زرق و برق است کنارهم قرار بگیرند؟

آنیس واردا متولد سال ۱۹۲۸ در شهر بروکسل بلژیک از مادری یونانی و پدری فرانسوی است.او بزرگ شده در جنوب فرانسه است و نامش همواره با اصطلاح موج نوی سینمای فرانسه گره خورده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *