چهره های تازه در کنار چهره‌های اصلی جشنواره کن

ترجمه:سودابه نیکدان

دنیای تصویرآنلاین-متی دیوپ  بعد از مدت ها متوجه شد فیلم «آتلانتیکس» او برای اولین نمایشش در جشنواره فیلم کن در بخش مسابقه اتنخاب شده تا تاریخ ساز شود. دیوپ، فیلمساز ۳۶ ساله فرانسوی با پیشینه‌ای  سنگالی، نخستین زن سیاه پوستی است که برای دریافت جایزه بزرگ سینما، نخل طلای کن رقابت می کند.

 

هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن، که روز سه شنبه افتتاح می شود، نمایانگر چهره های آشنای بسیاری است که از دیرباز این جشنواره را تحت تملک خود درآورده‌اند از جمله پدرو آلمودوار، کن لوچ و جیم جارموش، که با فیلم کمدی زامبی اش «مردگان نمی میرند» این جشن را افتتاح می کند .

 

اما کن همچنین می تواند سکوی پرتابی برای چهره های جدید دنیای سینما باشد. دیوپ، که تعدادی فیلم های کوتاه تحسین شده را ساخته است و با بازی در ” ۳۵ Shots of Rum ” کلر دنی درخشیده، اولین فیلم بلند خود را در کن افتتاح می‌کند. او یکی از چهار کارگردان زن از بین ۲۱ فیلم بخش مسابقه جشنواره است.

 

دیوپ در مکالمه ای تلفنی از پاریس گفت: از زمان اعلام اسامی فیلم‌های بخش مسابقه من درگیر احساسات مختلفی  تا به امروز بوده ام. اما  برای من بسیار مهیج است که بخشی از این دوره از جشنواره باشم .

باید دید که این دوره از کن ، فصل جدیدی را در سابقه معتبر ۷۲ ساله جشنواره آغاز خواهد کرد یا نه. مطمئنا، جنبش کن سال گذشته – که در آن ۸۲ زن به اعتراض به نابرابری جنسیتی در فرش قرمز ایستادند و بیانیه خواندند – هنوز احساس می شود.

 

یکی از چهره های اصلی این اعتراض، آنیس واردا، پیشگام موج نوی فرانسه بود که در ماه مارس در ۹۰ سالگی جان خود را از دست داد. به عنوان ادای احترام، پوستر رسمی این جشنواره، تصویری از واردا است پوستری از اولین تصویربرداری او در فیلم “La Pointe Courte” ،  در حالی که او روی پشت یک مرد ، با یک دوربین بلند ایستاده است.

 

توجه به جنبش #metoo در طول جشنواره مساله مهمی است. نیمی از کمیته انتخابات امسال را زنان تشکیل می دهند.به طور کل ۲۵درصد از کارگردانان را زنان تشکیل دادند .

 

سنت و مدرنیته همیشه در کن به صورت یک تنش وجود دارد. برای دومین سال پیاپی،  در رشته های مختلف فیلم ها بدون حضور نتفلیکس به رقابت خواهند پرداخت.

نتفلیکس هنوز هم می تواند در بزرگترین بازار فیلم کن، حضور به هم رساند. استودیو آمازون ، که در ابتدا فیلمهایش را در سالن سینما به نمایش عمومی در می آورد، برای اولین بار مجموعه ایی آنلاین از خود  را در کن ارایه می دهد. دو قسمت اول درام جنایی ده قسمتی نیکلاس ویندنگ رفن ” Too Old to Die Young ” در جشنواره به نمایش در خواهد آمد.

سونی پیکچرز کلاسیک دو فیلم در بخش رقابت ها دارد: “درد و افتخار” آلمودوار و “فرانکی” ایرا ساکس.

 

تارانتینو بیست و پنج سال پس از آنکه «پالپ فیکشن» نخل طلا را گرفت با ماجرایی از سال  ۱۹۶۹ لس آنجلس«روزی روزگاری در هالیوود» به همراه لئوناردو دی کاپریو، برد پیت و مارگو رابی، به ساحل کروزات باز می گردد.

جارموش سال ۱۹۸۴ با «عجیب تر از بهشت» به کن آمد. برای او، جشنواره به عنوان یک منبع قدرت برای آزادی هنری اش بوده است.

سایر شرکت کنندگان جشنواره کن به ترتیب شامل برادران داردن (احمد جوان)، زاویه  دولان (ماتیاس و ماکسیم) و ترنس مالیک (زندگی پنهان)، مالیک  فیلمساز مشهور خجالتی است که با آخرین حضورش در کن «درخت زندگی » نخل طلا را در سال ۲۰۱۱ به دست آورد.

 

اما بخشی از هیجان جشنواره امسال شامل چهره های جدید می شود. از جمله کسانی که برای اولین بار در این رقابت  شرکت کردند عبارتند از: فیلمساز مالزیایی لج لای با فیلم «بینوایان»، فیلمساز چینی یی‌نان دیائو با فیلم «دریاچه مرغابی وحشی».

مانند تلائلو رنگارنگ و درخشان خورشید در امتداد مدیترانه،کن می تواند یک کتاب داستان  باشد که بیانگر احساسات مختلف است ، و یک چراغ دریایی درخشان برای سینما. دریا اغلب خشن و همیشه در حال تغییر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *