مارادونا پادشاه کن !

ترجمه:سودابه نیکدان

 

 

دنیای تصویرآنلاین-دیه گو مارادونا مطمئنا وقتی در جشنواره فیلم کن برای مستند جدید در مورد زندگی بی‌نظیرش که توسط آصف کاپادیا  کارگردان برنده اسکار (ایمی) ساخته شده حضور یابد، جنجالی به پا خواهد کرد.

 

این تنها یکی از چندین اثر جدید در مورد نابغه پرحاشیه فوتبال آرژانتین است که شامل مجموعه ای از سریال های زندگی نامه ای آمازون می شود که هر مرحله از صعود و سقوط دراماتیک مارادونا را دنبال می کند.

 

برد پیت، لئوناردو دی کاپریو, بونو و ایگی پاپ نیز بر روی همان فرش در جشنواره که سه شنبه شروع می شود، قدم برمی‌دارند، اما شاید تعداد کمی از آنها بتوانند شور و هیجان جمعیت را به اندازه  حضور مرد کوتاه قامتی بوینس آیرسی ، بر انگیزند.

 

کاپادیا پس از ساخت فیلم بی نظیرش از راننده فرمول یک آیرتون سنا که در سن ۳۴ سالگی جان خود را از دست داد، بیان کرد که قصد دارد تا خودش را با ساخت فیلمی از دیگر اسطوره ورزشی به چالش بکشد.

 

او علی‌رغم اینکه قسم خورده بود که دیگر پس از «سنا» فیلم ورزشی نسازد، “کاپادیا ” با یافتن نگاتیوهایی از دوران اسطوره ای مارادونا ، آن هم زمانی که برای ناپولی بازی میکرد،تسلیم شد.

 

برخی مدارک حضور مارادونا در یک میهمانی به همراه رئیس مافیا نئوپلیتن را نشان می‌دادند.

 

کاپادیا گفت: « ما موفق شدیم به اسنادی دست یابیم و فکری به ذهنمان خطور کرد. مارادونا واقعا زندگی شگفت انگیزی دارد. آنچه به دست می آورد و چه اتفاقی برایش می افتد، زمینه های بسیار گسترده ای دارد.»

 

خلال سال ۱۹۸۴، هنگامی که او با استقبال هفتاد هزار طرفدار مواجه شد ، تا سال ۱۹۹۱ هنگامی که به دلیل مصرف کوکائین در آزمایش مواد مخدر ناکام ماند، مارادونای جادوگر در چارچوب دو قهرمانی سری آ ایتالیا موفق شد، با گل “دست خدا” انگلیس را از جام جهانی سال ۱۹۸۶ حذف کرد.

 

کاپادیا گفت: «پس از دو فیلمی که در مورد افرادی ساختم که به طور غم انگیزی در جوانی درگذشتند ، می خواستم خودم را با  ساخت فیلم درباره کسی که هنوز زنده است تست کنم. این که چه اتفاقی می افتد زمانی که شما به یک ستاره تبدیل می شوید،نوع متفاوتی از داستان است.»

 

افول یک قهرمان

 

موضوع مارادونا به عنوان “نیمی انسان، نیمی خدا” کارگردانان را یکی پس از دیگری به زندگی پر پیچ و خمش جذب کرد.

 

برنده دو جایزه ی کن ، امیر کوستوریکا،  ، که در سال ۲۰۰۸ ساخت مستند «مارادونا ساخته شده توسط کوستوریکاMaradona by Kusturica» را به عهده گرفت، مارادونا را به سه صورت معرفی کرد: “معلم فوتبال، از لحاظ سیاسی شهروندی نادرست و مرد خانواده”.

 

“پائولو سورنتینو” ایتالیایی ، برنده جایزه اسکار ، یک تصویر فراموش نشدنی از افول یک قهرمان در فیلم “جوانی” ترسیم کرد، فیلم او “مارادونا” را در پیری، با اضافه وزن و در حالی که به یک ماسک اکسیژن متصل است نشان می دهد که با یک توپ تنیس روپایی می زند.

 

سریال “مارادونا” که با بودجه عظیم آمازون تهیه شده و امسال منتشر خواهد شد، زندگی پسر طلایی را از بدو تولد،با تمام فراز و نشیب های زندگی حرفه ای مارادونا در “سویا”، “بارسلونا” و “ناپولی”را به تصویر خواهد کشید.

 

مارادونا که هیچوقت از انجام کارهای بزرگ دست نکشید ، باشگاه مکزیکی خود ، دورادوس د سینالوا، را به نیکلاس مادورو، رهبر ونزوئلا، که از کودتای گذشته جان سالم به در برده بود، اختصاص داد.

 

قبل از آن مارادونا در یکی از سخنرانی‌های مادورو به خواب رفته بود و زمانی که دوربین برای ستایش او از طرف مادورو به سمت او برگشت،از خواب بیدار شد.

به طور یقین حضور مارادونا در کن جذابیت دوچندانی به جشنواره خواهد بخشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *