بخش‌های از یادداشت بنیان‌گزار جشن حافظ علی معلم

دنیای تصویرآنلاین-زنده یاد علی معلم در دیباچه  شانزدهمین جشن  حافظ  درباره تاسیس این جشن خاطره‌ای را می‌نویسد:و اما جشن دنیای تصویر ثمره‌ی توصیه‌ی زنده یاد علی حاتمی است به صاحب این قلم. در سال‌های زندگی پر برکت‌اش هنگامی که حاتمی برای نخستین بار در جمعی به خاطر دلشدگان‌اش دعوت به تشویق شد در حال رفتن بر روی صحنه از دستپاچگی در حال افتادن از پلکان بود. بعد از مراسم علی به من گفت که علی جان، هنرمند این ملک سال‌هاست به جای تشویق یا تحقیر شده یا  در زمانه درست از او یادی نشده، از این رو آداب تحسین شدن و از پله‌ها بالا رفتن و سخن گفتن نمی‌داند، کاری کنید که تشویق را یاد بگیریم.

و این بود که دنیای تصویر نه تنها در مقام نقد و نظر و تحلیل و سخن سنجی و ذکر ایرادات، که در تشویق و تحسین و شادباش زنده های هنر پای به راه شد تا امروز.

احترام به ترانه

جشن حافظ،یگانه مراسمی بوده که به ترانه در خدمت تصویر نگریسته و در این سال‌ها چه بسیار خوانندگانی که نخست در این جشن خواندند و ماندند از مانی رهنما و خشایار اعتمادی و مهران مدیری و محمدرضا صادقی تا برگزیدگانی چون محسن چاووشی، رضا یزدانی، علیرضا قربانی، همایون شجریان و شهرام ناظری.

نگاه جشن حافظ به کمدین ها

«جشن حافظ،یگانه مراسمی در ایران بوده که هیچگاه به کمدی و کمدین‌ها به دیده تحقیر نگاه نکرده و پاسدار تلاش هنرمندان اصیلی بوده که امروز آوازه دارند و حضوری ملی مردمی. از رضا عطاران و مهران مدیری و رضا شفیعی جم و سیامک انصاری و بهنوش بختیاری و پیمان قاسم خانی تا حمید لولایی و مریم امیرجلایی و اردلان شجاع کاوه و مهران رجبی و ریما رامین فر.»

به یاد عباس کیارستمی

عباس کیارستمی نه تنها داخل مرزهای ایران کارگردان صاحب سبک و مطرحی بود که در سرتاسر جهان از احترام ویژه‌ای برخوردار بود و بسیاری از کارگردانان مهم جهان از سبک تجربه گرایانه منحصر بفرد او الهام گرفتند. کیارستمی در عالم سینما الهام بخش بود. فیلمسازی که همیشه به تجربه های جدید و هنر در اوج سادگی می‌اندیشید. جشن حافظ برای یادبود این فیلمساز بزرگ تصمیم گرفته که از امسال نشان ویژه ای به  نام «نشان عباس کیارستمی» به جوایز جشن حافظ  اضافه کند. این نشان به سینماگری داده می‌شود که آثارش واجد نوآوری‌های در زبان سینما باشد. عباس کیارستمی از جمله فیلمسازانی بود که هیچ‌گاه خودش را محدود به یک شیوه فیلمسازی نکرد. هم با بازیگر بین المللی فیلم ساخت و هم با یک دوربین فیلمبرداری دستی. نشان عباس کیارستمی به فیلمسازی اهدا می‌شود که  در فیلم‎‌های بلند  یا کوتاه‌اش  به دنبال نوآوری در سینما باشد. در این بخش  یک اثر خاص مورد توجه  قرار نمی‌گیرد و کارنامه فیلمساز جوان و تجربه گرایی  و زبان بصری منحصربفردش اهمیت دارد. ضمن آنکه در سالهای آینده ممکن است که نشان عباس کیارستمی  جشن حافظ به  فیلمسازان بین المللی هم داده شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *