استاد تعلیق ۱۲۰ ساله شد!

ترجمۀ فاطمه رضایی

 

دنیای تصویر آنلاین- چرا آلفرد هیچکاک تأثیرگذارترین کارگردان قرن بیستم است؟

 

روایت خاص و شیوۀ منحصربه‌فردِ هیچکاک در کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی، از او نابغه‌ای ساخت که شاید تعداد انگشت‌شماری مانند او در دنیای صدا و تصویر وجود داشته باشند؛ کارگردانی که پس از گذشت سال‌ها، مورد تحسین و ستایش سینمادوستان است و تبدیل به سمبلی برای سینمای قرن بیستم شده است.

 

زادۀ سیزده آگوست ١٨٩٩ با نام کامل سِر آلفرد هیچکاک تا زمان درگذشت‌اش ۶٧ فیلم ساخت؛ کارگردانی محبوب با شخصیتی کاریزماتیک، پیشرو و شوخ‌طبع که بسیاری بر این باورند بزرگترین کارگردانِ برخاسته از بریتانیاست.

 

بدون شک تک‌تک آثار او، چه فیلم‌های صامت‌اش در دهۀ ۱۹۲۰ و چه بزرگترین تولیدات‌اش در دهۀ ۱۹۳۰ پس از مهاجرت‌اش به هالیوود، تأثیر شگرفی بر کارگردانان عصر خودش و همچنین فیلمسازان حال حاضر دنیا داشته است.

 

هیچکاک استادِ ترکیب صدا و حرکات دوربین بود و هیچ گاه برای انتقال ترس تنها به موسیقی تکیه نمی‌کرد. بسیاری از ما سکانس مشهور قتل در حمام در فیلم «روانی» (۱۹۶۰) را به خاطر می‌آوریم. نوع حرکاتِ پی در پیِ دوربین و موسیقیِ شبیه به صداهای ممتدِ جیغ، این سکانس را تبدیل به یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین صحنه‌های ژانر وحشت کرده است.

هنر هیچکاک در به تصویر کشیدن ترس و دلهره به شکلی رمزآلود و معماگونه و غافلگیرکننده بود که تبدیل به شیوۀ منحصربه‌فرد این فیلمساز شد. شاید کسانی که فیلم «پرندگان» (۱۹۶۳) را به خاطر دارند، هنوز هم ترس و فوبیایی عجیب نسبت به پرندگان برایشان تداعی می‌شود.

هیچکاک برای نقش‌آفرینی در فیلم‌هایش نیز شهرتی خاص پیدا کرد. او که در بیشتر فیلم‌هایش ایفای نقش‌های فرعی را بر عهده می‌گرفت، حضور افتخاری یا تک‌جلوه‌ای (cameo) را که اکثرا بدون کلام است، در سینما باب کرد.

 

این کارگردان انگلیسی کنترل خاصی روی تک‌تک عوامل صحنه داشت و بسیاری از بازیگران، رفتارهای عجیب او و غالبا شوخ طبعی‌اش را به خاطر می‌آورند. اما آنچه از هیچکاک به یادگار ماند، شیوۀ نو و بدیع او در به تصویر کشیدنِ یکی از پرطرفدارترین ژانرهای سینماست؛ شیوه‌ای که الهام‌بخش بسیاری از کارگردانان در سراسر دنیاست.

 

از متنی نوشتۀ سارا بتس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *