ایمان بیاوریم به قدرت زنان…

ترجمه:آذین شریعتی

دنیای تصویرآنلاین-هیفا المنصور یکی از دو فیلمساز زن حاضر در بین ۲۱ فیلم بخش اصلی جشنواره ونیز است. فیلم او «کاندیدای ایده‌آل» که درامی است درباره خانم دکتر جوانی که قصد شهردار شدن دارد چهارشنبه در ونیز نمایش داده شد.

المنصور، برجسته ترین کارگردان زن سعودی اعتقاد دارد «تغییرات پرشتابی» در کشورش در حال وقوع است و سینما یکی از مهم ترین ابزارها برای تغییر سرنوشت زنانی است که هنوز به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

او می‌گوید: «فیلم ابزاری است برای ایجاد تغییر و راهی برای معرفی ایده‌های جدید. زنان سعودی و کلاً زنان خاورمیانه تحت فشار زیادی هستند. الان زن‌ها می‌توانند رای بدهند و رانندگی کنند اما خودشان میلی به قبول این نقش‌ها نشان نمی‌دهند. من می‌خواهم زنان بیشتری نقش فعال در جامعه (عربستان سعودی) داشته باشند. قطعاً دشواری‌های وجود خواهد داشت اما همین الان تغییرات با سرعت زیادی در عربستان سعودی در حال رخ دادن است و زنان فرصت این را دارند تا از آن بهره ببرند. قصدم این بود با ساختن چنین فیلمی به آنها این احساس را بدهم که تلاش کردن و به نتیجه نرسیدن آخر دنیا نیست.»

المنصور در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود جشنواره ونیز بیشتر از دو فیلمساز زن برای بخش رقابت اصلی انتخاب می‌کرد گفت که اعتقاد دارد حمایت و سرمایه گزاری بیشتر برای زنان آسان ترین راه برای بهبود نمایش آثار است: «درحال حاضر یک شکاف وجود دارد.  می‌شود دید که دارد اتفاقاتی می‌افتد و تغییراتی ایجاد می‌شود. اما این تغییرات باید از مراحل اولیه شروع شود. از مرحله سرمایه گزاری. استودیو‌ها باید درهایشان را به روی کارگردان‌های مختلف باز کنند. زنان بسیاری هستند که خودشان را ثابت کرده‌اند.»

المنصور از تفاوت برخورد با فیلمسازان زن و مرد در صنعت سینما گلایه کرد:«زنان زیادی هستند که فیلمشان در جشنواره ساندنس سروصدا می‌کند اما ده سال طول می‌کشد تا فیلم بعدیشان را بسازند. در حالیکه اگر یک فیلمساز مرد در ساندنس به موفقیت برسد بلافاصله یک فیلم ۳۰ میلیون دلاری خواهد ساخت. او فیلمش را می‌سازد و حرفه‌اش را جلو می‌برد. در حال حاضر یک شکاف در سیستم وجود دارد و ما باید برای از بین بردنش سرمایه جذب کنیم. این تنها راه حل است.»

المنصور هنگام صحبت کردن از تغییراتی که امیدواراست برای زنان جوان در کشورش و بقیه دنیا رخ بدهد احساساتی می‌شود و می‌گوید: «ما زنان باید دست به دست هم بدهیم و یکدیگر را حمایت کنیم. من معتقدم ترویج حس خواهری در بین زنان آغاز یک جنبش فمینیستی حقیقی در قلب‌هایمان است. از این طریق می‌توانیم به نسل جدید قدرتی بدهیم که مجبور نباشند مانند ما برای اثبات خودشان تلاش کند. بتوانند سر کار بروند و مورد احترام قرار بگیرند. دلم می‌خواهد دخترم در آینده در چنین محیطی از زندگی‌اش لذت ببرد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *