رمز و راز پشت‌پرده‌ی کارگردانان بزرگ سینما در یک کتاب

دنیای تصویرآنلاین-کتاب «کارگاه پیشرفته‌ی فیلمسازی با فیلمسازان بزرگ» نوشته‌ی لوران تیرار با ترجمه‌ی صوفیا نصرالهی توسط انتشارات چتر فیروزه منتشر شد و به بازار آمد. لوران تیرار فیلمنامه‌نویس و کارگردان فرانسوی است که در دانشگاه نیویورک درس خوانده است. پیش از آن که وارد عرصه‌ی فیلمسازی شود برای مدت شش سال به عنوان روزنامه‌نگار با نشریه‌ی سینمایی فرانسوی استودیو همکاری می‌کرد و کتاب «کارگاه پیشرفته‌ی فیلمسازی» حاصل آن دوران است.
تیرار در این کتاب سراغ بیست و یک فیلمساز بزرگ رفته و آن‌ها در دسته‌های مختلفی به شرح زیر قرار دارد:
پیشگامان: جان بورمن، سیدنی پولاک، کلود سوته
فیلمسازهای تجدیدنظرکننده: وودی آلن ، برناردو برتولوچی، مارتین اسکورسیزی، ویم وندرس
رؤیاباف‌ها: پدرو آلمادوار، تیم برتون، دیوید کراننبرگ، ژان پیر ژونه، دیوید لینچ
تفنگ‌های بزرگ: الیور استون، جان وو
خون تازه: جوئل و اتان کوئن، تاکشی کیتانو، امیر کاستاریکا، لارس فون‌تریه، وونگ کاروای
و در نهایت: در طبقه‌بندی مخصوص به خودش: ژان لوک گدار
فیلمسازان در گفت‌وگو با تیرار که به شکل کارگاه درآمده است از شیوه‌های مواجهه‌شان با بازیگران سر صحنه، نگاه‌شان به نوشتن فیلمنامه و این که چقدر از کارشان غریزی است و چقدر از پیش تعیین‌شده صحبت می‌کنند.
در حقیقت این کتابی است که نه فقط برای حرفه‌ای‌های سینما که برای همه‌ی علاقمندان به فیلم‌بینی می‌تواند جذاب باشد و دریچه‌ی جدیدی برای نگاه کردن به سینما جلوی چشم‌تان باز کند.
منتقدان مختلفی این کتاب را تحسین کرده‌اند و درباره‌اش گفته‌اند: «خواندن گفت‌وگوهایی تا این حد مستقیم درباره فیلمسازی با اساتید این فن چه لذتی داشت. هر گفت‌وگو با بصیرت و البته صداقت پیراسته شده است»، «همه فیلمسازان با سوال‌های مشابهی مواجه می‌شوند و هر کدام روش خودش را برای پاسخ دادن به سوالات دارد. همین باعث می‌شود که این «کارگاه‌های پیشرفته فیلمسازی» تا این حد ارزشمند باشند.»، «فیلمسازان مثل آشپزها هستند و این کتاب دستورالعمل‌های سری و محرمانه هر کدام از آن‌ها است.»
مترجم کتاب صوفیا نصرالهی بیش از یک دهه است که به عنوان منتقد، نویسنده، مترجم و روزنامه‌نگار سینمایی با نشریات مختلف تخصصی از ماهنامه‌ی فیلم و دنیای تصویر گرفته تا ۲۴ و فیلم‌نگار و نشریات عمومی همکاری داشته و این اولین کتاب سینمایی اوست که به بازار آمده. پیش از این نصرالهی کتاب «چرا شکست می‌خورید؟» را در حوزه‌ی اقتصاد و کسب و کار ترجمه کرده بود.
کتاب «کارگاه پیشرفته فیلمسازی با فیلمسازان بزرگ» را می‌توانید به قیمت ۵۶ هزارتومان از کتابفروشی‌ها یا سایت انتشارات جیحون خریداری کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *