خاطره انگیزترین فیلم سال

ترجمه:سمیرا نوری

دنیای تصویرآنلاین- «۱۹۱۷» یک فیلم حماسی و جنگی انگلیسی محصول سال ۲۰۱۹، به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سام مندس است. سام مندس و کریستی ویلسون کرنز فیلمنامه‌نویسان این فیلم هستند. آن‌ها این فیلمنامه را بر اساس خاطره‌ای که پدربزرگ سام مندس، آلفرد مندس برای او تعریف کرده بود، نوشتند. بازیگرانی چون، جورج مکای، دین – چارلز چپمن، مارک استرانگ، اندرو اسکات، ریچارد مدن، کالین اندرو فرث، بندیکت تیموتی کارلتون کامبربچ، جیمی پارک و کلر دبورگ در ۱۹۱۷، ایفای نقش می‌کنند.

پیش تولید این فیلم در ژوئن سال ۲۰۱۸ آغاز شد. جورج مکای و دین – چارلز چپمن در اکتبر همان سال به فیلم ملحق شدند و نیمی از بازیگران در مارس ۲۰۱۹ به پروژه پیوستند. فیلمبرداری این فیلم بین آوریل تا ژوئن ۲۰۱۹ در انگلیس و اسکاتلند، به طول انجامید. راجر دیکینز، مدیر فیلمبرداری ۱۹۱۷، این فیلم را به صورت  یک برداشت بلند، فیلمبرداری کرده است.

«۱۹۱۷» برای نخستین بار در روز ۴ دسامبر ۲۰۱۹ در لندن توسط رویال فیلم پرفورمنس نمایش داده شد. این فیلم، در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۱۹، توسط شرکت یونیورسال استودیوز در آمریکا و کانادا به نمایش عمومی اما تا حد زیادی محدود درآمد. این نمایش محدود به منظور آماده کردن شرایط برای اکران فیلم در مراسم گلدن گلوب بود. طبق برنامه‌ریزی، این فیلم در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰ توسط شرکت انترتینمنت وان (eOne) در انگلستان نمایش داده خواهد شد. فیلم میان منتقدان بازخورد مثبتی داشته است.

«۱۹۱۷» با ستایش گسترده‌ای از سوی منتقدان در بخش‌های کارگردانی، فیلمبرداری و موسیقی روبه‌رو شد. این فیلم در ۵ ژانویه ۲۰۲۰، در هفتاد و هفتمین مراسم گلدن گلوب، در جایزه بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی را نصیب خود کرد و در بخش موسیقی نامزد کسب جایزه بود. این فیلم همچنین توانست در هفتاد و سومین جوایز آکادمی فیلم بریتانیا (بفتا)، نامزد دریافت ۹ جایزه از جمله جایزه‌ی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی صحنه شود. تکلیف این جوایز در ۲ فوریه ۲۰۲۰، مشخص خواهد شد. فیلم ۱۹۱۷، در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۲۰، از سوی بنیاد فیلم آمریکا (AFI) در بین ده فیلم برتر سال قرار گرفت.

 

۱۹۱۷

کارگردان: سام مندس، تهیه‌کنندگان: سام مندس، جین – آن تنگرن، فیلیپا الیور هریس، کالوم مک دوگال و برایان الیور، فیلمنامه‌نویسان: سام مندس و کریستی ویلسون کرنز بر پایه‌ی خاطره‌ای از آلفرد مندس پدربزرگ سام مندس، مدیر فیلمبرداری: راجر الکساندر دیکینز، تدوین‌گر: لی اسمیت، موسیقی: توماس مونتگوری نیومن، محصولی از شرکت‌های: دریم ورکس پیکچرز، ریلاینس اینترتینمنت، نیل استریت پروداکشنز، امبلین پارتنرز و نیو ریپابلیک پیکچرز، پخش از شرکت‌های: یونیورسال پیکچرز در آمریکا و اینترتینمنت وان در انگلستان، مدت زمان پخش فیلم: ۱۱۹ دقیقه، کشور: انگلستان و آمریکا، زبان: انگلیسی، تاریخ نخستین اکران: ۴ دسامبر ۲۰۱۹ در لندن، تاریخ اکران عمومی: ۲۵ دسامبر ۲۰۱۹ در سراسر آمریکا و از ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰ در سراسر انگلستان، بودجه‌ی ساخت فیلم: ۹۰ میلیون دلار، فروش گیشه: ۲٫۴ میلیون دلار.

بازیگران: جورج مکای (سرجوخه‌ ویلیام اسکوفیلد)، دین – چارلز چپمن (سرجوخه‌ تام بلیک)، مارک استرانگ (کاپیتان اسمیت)، اندرو اسکات (ستوان لسلی)، ریچارد مدن (ستوان جوزف بلیک)، کالین اندرو فرث (ژنرال ارینمور)، بندیکت تیموتی کارلتون کامبربچ (کلنل مکنزی)، جیمی پارک (ستوان ریچاردز)، کلر دبورگ (لوری)، دنیل میز (گروهبان ساندرز)، آدریان فیلیپ اسکاربورو (سرگرد هپبورن)، مایکن جیبسون (ستوان هاتن)، ریچارد مک کیب (کلنل کالینز)، نبهان رضوان (سربازSepoy )، مایکل کُرنیلیِس (سرباز کرنیلیس) و دنیل مک میلون (مارکسمن Marksman).

خلاصه‌ی داستان فیلم: ماجرای فیلم به سال ۱۹۱۷ برمی‌گردد. در جنگ جهانی نخست و در بهار این سال، به دو سرباز جوان انگلیسی به نام‌های اسکوفیلد و بلیک،ماموریتی سخت محول شد. آن‌ها باید مانع ورود یک گردان ۱۶۰۰ نفری انگلیسی را به دام دشمن می‌شدند. این دو سرباز زمان کمی برای رساندن پیغام خود داشتند. آلمانی‌های برای این گردان کمین کرده بودند. گردانی که برادر بلیک نیز در میان آن‌ها بود. در این جریان اسکوفیلد با خطر مرگ روبه‌رو می‌شود، اما در نهایت توسط بلیک نجات پیدا می‌کند. بلیک او را از زیر آوار و سنگرهای در حال ریزش می‌رهاند.

 

واکنش منتقدان

سایت راتن تومیتوز، نشان می‌دهد که فیلم «۱۹۱۷» توانسته است از میان ۲۰۴ نفر منتقد، نظر مثبت ۹۰ درصد را با میانگین ۸٫۴۹ از ۱۰ جلب کند. این سایت در جمع‌بندی نظر منتقدان نوشت: ۱۹۱۷ فیلمی صریح و با کیفیت است که یک دستاورد فنی تاثیرگذار به شمار می‌آید. این فیلم سنگرهای پیکار در جنگ جهانی نخست را به گونه‌ای ناب و با بی‌واسطگی شگفت‌انگیز به تصویر می‌کشد.

«۱۹۱۷» توانست در متاکریتیک که دیگر سایت منعکس‌کننده‌ی نظرات منتقدان است، از میان ۴۹ نقد انجام شده، نظر مثبت ۴۳ منتقد را بدون هیچ نظر منفی به دست آورده است. این فیلم، در این سایت توانست، امتیاز ۷۹ از ۱۰۰ را بر مبنای نقد‌های منتشر شده، به کف آورد که نشان‌دهنده «نظرات در مجموع مطلوب» است. همچنین مخاطبان سینما اسکور، به طور میانگین امتیاز A  را در بازه‌ی A+ تاF  به این فیلم داده‌اند. به طور کلی این فیلم توسط بسیاری از منتقدان به عنوان یکی از ده فیلم برتر سال برگزیده شده است.

پیتر بردشاو در گاردین نوشت: «۱۹۱۷ یک فیلم ناب احساسی و قوی در ژانر جنگی از سام مندس است. مندس توانست با ۱۹۱۷ خوش بدرخشد، برعکس فیلم جنگی دیگرش جارهد محصول ۲۰۰۵ که خوب ظاهر نشد و مورد تحسین قرار نگرفت. ۱۹۱۷ بسیار بی‌باکانه و هیجان‌برانگیز ساخته شده است.»

پیتر دبروژ در ورایتی نوشت: یک نکته‌ی حیرت‌انگیز در ساخت فیلم‌های سام مندس، وجود دارد و آن توجه بیشتر او به شخصیت‌ها در نسبت با تکنیک است. به همین دلیل فیلم ۱۹۱۷ به یکی از تاثیرگذارترین دستاوردهای سینمایی در بین فیلم‌های سال ۲۰۱۹، تبدیل شده است.

آلونسو دورالد (د رپ):«۱۹۱۷ بیشتر به عنوان یک تریلر موفق ظاهر می شود تا  به عنوان فیلمی برای مطالعه اندیشمندانه جنگ و تاثیرات جنگ باشد. ظاهرا سام مندس علاقه کمتری به ایده های بزرگ درباره کابوس جنگ  و اثراتش بر شخصیتهای  خود دارد و بیشتر درگیر جلب نظر تماشاگران به شیوه هیچکاکی خود است.»

جیمز براردینلی(ریل ویوز):«۱۹۱۷ به  عنوان یکی از تجربیات خاطره انگیز سال  در خاطر می ماند.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *