روآن اتکینسون و مسیرش به سوی موفقیت

 

ترجمه‌ی فاطمه رضایی ولیسه

 

دنیای تصویر آنلاین- زمانی که از موفقیت سخن به میان می‌آید، معمولا حساب بانکی، میزان دارایی‌ها و یا شمارگان بالای کتاب‌های چاپ‌شده‌ی افراد برای بسیاری از ما تداعی می‌شود. اما بر اساس نظراتِ تعدادی از موفق‌ترین افراد دنیا، فاکتورهایی نظیر رضایت درونی، لذت از کار، ایجاد تغییر در زندگی مردم، سخت‌کوشی و پشتکار، لذتِ بخشش و عشق به مردم، رضایت‌مندیِ بیشتری را به همراه دارد.

 

افراد زیادی را می‌شناسیم که با وجود محدودیت و ناتوانی به موفقیت‌های بزرگ دست یافته‌اند. موفقیت تنها زمانی که در سلامتِ کامل به سر می‌بریم حاصل نمی‌شود. نمونه‌های بسیاری از افراد موفق وجود دارند که دچار ناتوانی و به اصطلاح ضعف بوده‌اند. مانند استیون هاوکینگ فیزیکدان مشهور که مبتلا به ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) بود و یا جان نش ریاضیدان آمریکایی که از اسکیزوفرنی رنج می‌برد و یا هلن کلرِ نویسنده که نابینا و ناشنوا بود، و دموستنس خطیب مشهور که دچار لکنت زبان بود. اما هیچ کدام از این محدودیت‌ها و به اصطلاح ضعف‌ها مانع تلاش آنها در طی کردن مسیر موفقیت نشد.

 

ناتوانی به معنای شکست نیست. لکنت زبان هم مانند بسیاری دیگر از ناتوانی‌ها مانعی بر سر موفقیت نخواهد بود. همچنان که روآن اتکینسون کمدین مشهور انگلیسی از لکنت زبان رنج می‌برد که البته بیشترِ مخاطبان از آن بی‌اطلاع بوده و هستند. اتکینسون برنده‌ی جایزه‌ی امی و بفتا برای مجموعه تلویزیونی ساعت ٩ است. اما بیشتر شهرتش برای نقش‌آفرینی در مجموعه‌های پرطرفدار بلاک اَدر و مستر بین است.

 

اتکینسون در دوران کودکی به خاطر خجالت از لکنت زبانش همواره تنها و به دور از مردم بود و این ضعف، او را تبدیل به انسانی خجالتی کرده بود. بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته‌ی برق تصمیم گرفت رویای بازیگری‌اش را تحقق بخشد. اما به خاطر لکنت زبانش هیچ شانسی برای گرفتن نقش‌ها نداشت. او همه‌ی عزمش را جزم کرد تا جهان روبرویش را به مبارزه بطلبد و با روشِ رویارویی بر ترس‌اش غلبه کند و در نهایت به نقطه‌ای رسید که شخصیت مستر بین را خلق کرد. شخصیتی کمدی که دو وجه دارد:

زمانی ناطق است و گاهی صامت.

 

اتکینسون درباره‌ی شخصیت مستر بین می‌گوید او شخصیتی نبوده که از پیش یا کم‌کم شکل گرفته باشد، بلکه یک بار که روبروی آینه به خود می‌نگریسته، با شخصیتی عجیب و سوررئال و صامت که یک کودک در بدن انسانی بالغ است، مواجه شده است. ابتدا او را مستر وایت نامگذاری کرد و سپس به مستر بین تغییر داد. یکی از دلایل ماندگاری مستر بین حرکات عجیب و غریبِ بدن و آواهایی است که برای ارتباط با دیگران از آن‌ها استفاده می‌کند که دقیقا همان آواهایی است که برای بیان آنها مشکل داشته و دارد. در مصاحبه‌ای با مجله‌ی تایم در سال ٢٠٠٧ اظهار می‌کند که لکنت زبانش کاملا برطرف نشده و گاهی می‌آید و گاهی می‌رود. شاید اگر لکنت زبان او نبود، هیچ گاه شخصیت مشهور و دوست‌داشتنی مستر بین که میلیون‌ها بیننده را‌ در سراسر دنیا مسحور خود کرده، به وجود نمی‌آمد.

 

منبع: ریسرچ‌گیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *