آنچه گذشت…: پرونده کیارستمی، جشنواره مقاومت، ویکی لیکس و…

علی تجلی

از این به بعد قصد داریم تا آخر هر هفته مهم‌ترین خبرهای سینما، تلویزیون و به طور کلی رسانه‌های ایران و جهان را مرور کنیم تا ببینیم که در هفته‌ی گذشته در رسانه‌ها چه گذشته.

«فروشنده» : ۱۰ میلیارد

فیلم جدید اصغر فرهادی ظرف یک ماه ۱۰ میلیارد تومان فروخت. ده سال پیش اصلا نمی‌شد چنین چیزی را پیش‌بینی کرد. ولی فعلا که «فروشنده» بدون تبلیغات و البته با فحش‌های فراوان از جانب منتقدانش دارد خوب می‌فروشد و اگر اتفاق خاصی نیافتد می‌تواند به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال هم برسد.

گزارش یک مرگ

عباس کیارستمی تا زمانی که زنده بود، فیلم می‌ساخت. فیلم‌‌هایش در ایران اکران نمی‌شد ولی آدم‌هایی چون مارتین اسکورسیزی، ژان لوک گدار و میشاییل هانکه را به حرف می‌آورد. اما حالا که از دنیا رفته حجم خبرها، بیانیه‌ها و ماجراهایی که درباره کیارستمی منتشر شده از فیلمنامه‌های او هم بیشتر شده. هفته پیش پرونده پزشکی و شکایت خانواده این فیلمساز از پزشک معالجش به جایی رسید که حکم دادند تا پزشک به مدت سه ماه فقط از طبابت در مطبش در بیمارستان جم منع شود. حکمی که بیشتر شبیه مرخصی است تا جریمه! از سوی دیگر پزشک هم افشا کرد که اصلا مرگ ایشان ربطی به خطای پزشکی و وقایع بعدش نداشته و ایشان در فرانسه سرشان خورده به جایی و ضربه مغزی شده اند! در مقابل این حکم فراخوان دادند که سینماگران بیایید تجمع کنیم، و آخر سر جمع قلیلی به مزار فیلمساز رفتند. این پرونده هنوز باز است.

گران‌ترین کارگردان دنیا

در این هفته معلوم شد که گران‌ترین کارگردان دنیا کریستوفر نولان است که برای فیلم بعدی‌اش حداقل بیست میلیون دلار به جیب می‌زند. اصلا مهم‌ نیست که طرفدار سینه‌چاک نولان باشید یا از منتقدان سرسخت‌اش. باید روی این موضوع به تفاهم رسید که مسیر حرفه‌ای و نردبانی که نولان ازش بالا رفته ارزش یادگیری و مطالعه دارد. این که چطور یک کارگردان در کمتر از دو دهه از  فیلمی ارزان می‌رسد به جایی که برای یک صحنه از فیلمش استودیو ۶ میلیون دلار خرج می‌کند تا یک جنگنده به جا مانده از زمان جنگ جهانی دوم را بزنند به زمین و منفجر کنند! البته شیوه‌ی کار نولان و مسیر پیشرفتش ربط چندانی به سینمای  خاص و متفاوت ما ندارد. مثلا ما پدیده‌ای داریم به نام فیلم فاخر و مشاغلی چون مدیر سینمایی و دبیر جشنواره

جشنواره مقاومت

در سینمای جشنواره پرور ایران، نوبت برگزاری جشنواره مقاومت بود. جشنواره‌ای برای نمایش آثار ارزشمند و استکبارستیز سینمای ایران و جهان و تقدیر و تفقد از هنرمندان ارزش‌مدار، متعهد و مقاوم، حالا چه با جایزه و چه بی‌جایزه. جشنواره‌ای که تعدادی از سینماگران ما آرزو کردند که ای کاش جشنواره‌های دیگرمان هم مانند مقاومت راه خود را پیدا کنند. اما همین جشنواره مقاومت هم داستان و حاشیه کم نداشت. بخش جالبش شایعه‌ی نمایش «اسنودن» در جشنواره بود. حتی بعضی‌ها می‌گفتند که الیور استون شخصا فرم پر کرده تا فیلمش حتما در جشنواره به نمایش در بیاید! چند بار اعلام کردند که فیلم الیور استون امشب در جشنواره اکران می‌شود، اما امشب افتاد به فردا و پس فردا. چون گفتند فیلم را با هواپیما فرستاده اند و هواپیما هنوز نرسیده. آخرش هم هواپیما نرسید و فیلم الیور استون از نمایش در جشنواره مقاومت باز ماند.

حاشیه بعدی هم ماجرای اعتراض مسئولان جشنواره به عدم توجه برنامه «هفت» به جشنواره مقاومت بود. بهروز افخمی هم در جواب دبیر جشنواره و کسانی که ادعا داشتند «هفت» برای پوشش جشنواره تقاضای مالی داشته، قلم از نیام کشید و در نامه‌ای جواب همه را داد. جوابی که البته چندان به مذاق رسانه‌های نزدیک به برگزارکنندگان این جشنواره خوش نیامد.

 بخش جالب نامه‌ای افخمی اینجا بود که گفته:

«…اینها را می‌گویم که بدانید صلاحیت دارم و می‌توانم ادعا کنم شما مدیر نالایق و ناتوانی هستید!… چرا مدیر نالایق و ناتوانی هستید؟ چون برای اداره رویدادی مثل جشنواره مقاومت سعی می‌کنید سوار کول تلویزیون شوید و وقت رئیس صدا و سیما و از صدر تا ذیل مدیران دیگر را می‌گیرید و پافشاری می‌کنید که همه برنامه‌های تلویزیون درباره سینما ویژه شما شود و به جشنواره تحت مدیریت شما اختصاص پیدا کند و حتی اصرار می‌کنید که برنامه هفت هر شب برای شما ویژه برنامه اجرا کند!

عزیز دل من تلویزیون که شوخی بردار نیست! تلویزیون سینمای ملی نیست که شما و مدیرانی مثل شما در طول ده سال باعث ریزش تماشاچیانش از سی و چند میلیون به کمتر از ده میلیون شدید و سالن‌های نمایش را به کلی سوت و کور کردید و در تمام آن سال‌ها برای هم نوشابه باز کردید و کف زدید و هورا کشیدید…»

افشاگری

در این هفته ویکی‌لیکس باز هم علیه هیلاری کلینتون سند افشا کرد و باز هم هیچ اتفاقی نیافتاد. البته جولیان آسانژ وعده داده که تا قبل از انتخابات رگباری ار افشاگری را به راه انداخت. کلینتون هنوز به قدرت نرسیده به اندازه چندین واترگیت در کارنامه‌اش نقطه‌ی سیاه دارد و شاید جای سوال باشد که چرا با وجود این افشاگری‌ها هیچ موجی علیه‌اش در رسانه‌ها به راه نمی‌افتد. جواب: یک بار دیگر سریال «خانه پوشالی»، فیلم «شبکه» و … را تماشا کنید.

خاموش شدن چراغ تلویزیون

فرا رسیدن ماه محرم این حسن را دارد که تا دو ماه دیگر از جنجال‌های مربوط به برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف خبری نیست. اما در عوض پخش «دورهمی» و «خندوانه» هم تمام شد تا تلویزیون پربیننده‌ترین برنامه‌هایش را برای مدتی از دست بدهد. فصل سوم «خندوانه» که بیشتر ناکامی داشت تا موفقیت و ایده‌های سازندگان برنامه برای به هیجان آوردن بینندگان هم مدام به در و دیوار خورد. در عوض مهران مدیری با بازگشت به تلویزیون موفق شد تا محبوبیت و جایگاه رسانه‌ای خودش را تا حدود زیادی احیا کند. حالا باید دید که دو ماه آینده تلویزیون چه ترفندی برای حفظ و جذب بیننده دارد. فعلا که کار را با تکرار برنامه «ماه عسل» در شبکه نسیم شروع کرده اند!

شروع فصل تولید در سینمای ایران

مثل شهرهای ساحلی که در فصل تابستان باید کار کنند و خرج کل سال را در بیاورند، فصل کار سینمایی‌ها هم از اول مهر تا ددلاین تحویل فیلم به دفتر جشنواره فجر است! در هفته‌ای که گذشت چندین فیلم کلید خورد و در هفته‌های بعدی هم چند فیلم دیگر کلید می‌خورد.

وست‌ورلد

بعد از ماه‌ها انتظار، نوبت به پخش سریال «وست‌ورلد» رسید. یک سریال علمی-تخیلی پیچیده و سطح بالا که لشگری از بازیگران سرشناس در آن جلوی دوربین رفته اند و در پشت دوربین هم سرنخ در دست آدم‌های باهوشی چون جاناتان نولان (برادر کریستوفر نولان) و جی جی آبرامز است.  اگر اهل تماشای هفتگی سریال‌های روز دنیا هستید، خودتان بهتر می‌دانید که نباید این سریال را از دست بدهید. اگر هم نه که بدانید تا چند هفته آینده‌ی آن‌قدر خبر، نقد و نظر از این «وست‌ورلد» می‌شنوید که بالاخره می‌روید به سراغش.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *