واکنش منتقدان سرشناس به مستندی درباره عباس کیارستمی

جف اندرو منتقد و نویسنده معروف انگلیسی که مقالاتی درباره سینمای ایران دارد و کتابی نیز درباره سینمای کیارستمی از او منتشر شده، در واکنش به تماشای مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با کیارستمی» ساخته سیف‌الله صمدیان این فیلم را اثری تکان‌دهنده و ادای احترامی زیبا به انسانی برجسته خواند.

بنا با گزارش ایسنا، این منتقد سینمایی در نامه‌ای خطاب به سیف‌الله صمدیان می‌نویسد: «همان طور که می‌توانید تصور کنید، از شنیدن خبر درگذشت کیارستمی بسیار شوکه و ناراحت شدم و آنچه بر او اتفاق افتاده بود برای مدت‌های طولانی مرا افسرده کرد. تنها پس از گذراندن تعطیلات در کوه‌های آلپ به شرایطی رسیدم که هر روز درباره فقدان او فکر نکنم اما هنوز هم نبود او را به شدت احساس می‌کنم و حتی نمی‌توانم هیچ یک از فیلم‌های او را دوباره ببینم، چون می‌دانم خیلی من را ناراحت می‌کند. اما حداقل امروز موفق شدم مستند ساخته شما را ببینم که با یادآور شدن خاطرات خوب کمک بزرگی به من کرد. این فوق‌العاده بود که عباس را در حالی می‌خندید، شوخی می‌کرد و حتی آواز می‌خواند، تماشا کردم.»

 

ژان میشل فرودون منتقد معروف سینمایی و سردبیر سابقه مجله «کایه دو سینما» نیز خطاب به سیف‌الله صمدیان نوشت:« این فیلم را با احساس فراوان دیدم و قدردان آن هستم. تو همیشه در جریان زندگی و در شرایط گوناگون در سوی زیبایی بودی. این فیلم در نقطه مقابل یک مراسم تدفین است و بیشتر شبیه به یک ترانه بود. امیدوارم این فیلم در سطح گسترده‌ای دیده شود.»

مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با کیارستمی» به کارگردانی سیف‌الله صمدیان به مرور زندگی حرفه‌ای و هنری این کارگردان مولف سینمای جهان پرداخته است و اولین‌بار در جشنواره فیلم ونیز رونمایی شد و پس از آن در جشنواره فیلم بوسان روی پرده رفت و حضورهای جهانی‌اش همچنان ادامه دارد. صمدیان همچنین از ساخت یک مستند جدید درباره ۲۰ سال حضور ایرانیان در جشنواره کن نیز خبر داده است.

یادداشت دنیای تصویر آنلاین بر روی این مستند را می‌توانید (اینجا) بخوانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *