دو سورپرایز برای اسکار؟

بعد از اعلام ده فیلم برتر سال از سوی انستیتوی فیلم آمریکا و فهرست‌های برگزیده منتقدان مختلف، دیگر ترکیب نهایی نامزدهای اسکار بهترین فیلم از میان عناوین مهمی چون «لالا لند»، «مهتاب»، «منچستر بای د سی»، «سکوت» و در مرحله بعد «ورود»، «اگر از آسمان سنگ ببارد»، «لاوینگ»، «هکسا ریج»، «سالی»، «جکی»، «اشخاص پنهان» و «حصارها» قطعی به نظر می‌رسد. فقط دو فیلم مهم باقی مانده که هنوز هیچ نمایشی نداشته و هیچ واکنشی را از سوی منتقدان دریافت نکرده اند: «طلا» و «در شب زندگی کن».

«طلا» ساخته استیو گاگان و با نقش‌آفرینی متیو مک‌کانهی آخرین امید کمپانی واینستاین در سال جاری است و در سوی دیگر «در شب زندگی کن» بن افلک محصولی از شرکت‌های سینمایی متعلق به لئوناردو دی‌کاپریو و افلک و مت دیمون است که توسط استودیوی برادران وارنر پخش می‌شود، نام‌هایی که در سال‌های اخیر همواره جزو نامزدهای اسکار و مدعیان اصلی بوده اند.

«طلا» درباره تاجری  مفلوک (مک‌کانهی) است که برای اکتشاف طلا سر از جنگل‌های اندونزی در می‌آورد. «در شب زندگی کن» هم بر اساس رمان معروفی از دنیس لیهین ساخته شده و ستارگانی چون زوئی سالدانا، ال فنینگ و براندن گلیسن در این درام گنگستری نقش‌آفرینی کرده اند.

این دو فیلم تاکنون هیچ نمایش رسمی نداشته و از نظر منتقدان و تماشاگران سینما پنهان بوده اند. هر دو فیلم هم هفته‌ی آخر سال به نمایش در می‌آیند، اگرچه «طلا» نمایش محدودی خواهد داشت و اکران سراسری آن از اواخر ماه ژانویه ۲۰۱۷ آغاز می‌شود.

پیش از این هم سابقه داشته که فیلم‌های مهم به نمایش در آمده در روزهای پایانی سال در حالی مورد توجه اعضای آکادمی قرار بگیرند که توسط منتقدها دیده نشده بودند و در فهرست‌ها و پیش‌بینی از برگزیده‌های سال جایی نداشتند. از جمله در سال‌های اخیر می‌توان به «فوق‌العاده بلند و به شدت نزدیک»، «تک‌تیرانداز آمریکایی» و حتی «جنگ ستارگان: نیرو بیدار می‌کند» اشاره کرد.

باید تا دو هفته دیگر منتظر اکران «طلا» و «در شب زندگی کن» باشیم تا ببینیم که برای اسکار امسال سورپرایزی در کار خواهد بود؟ دو فیلم از فیلمسازانی که آثار قبلی‌شان، کارگردانی «آرگو» و فیلمنامه «ترافیک»، مورد توجه آکادمی قرار گرفته بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *