فرهادی در برابر ترامپ!

یکی از مهم‌ترین سوژه‌های خبری در روزهای گذشته حضور یا عدم حضور اصغر فرهادی و عوامل «فروشنده» در مراسم اسکار امسال است. خبری که بعد از امضای قانون ممنوعیت ورود مردم هفت کشور مسلمان از جمله ایران به آمریکا توسط دانلد ترامپ ناگهان مورد توجه تمام رسانه‌های سینمایی و غیرسینمایی قرار گرفته است.

نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی به دلیل قانونی که ترامپ گذاشته نمی‌تواند به آمریکا بیاید. در در کشور خودمان درباره این موضوع شوخی و تمسخر به راه افتاده و حتی خیلی از رسانه‌ها فرهادی را به دلیل واکنش‌اش مورد شماتت قرار داده اند، اما این خبر در آمریکا تبدیل شده به سوژه‌ای برای سرمشاری جامعه فرهنگی از و اهرم فشاری برای مخالفان پرتعداد رئیس‌جمهور جدید.

از بیرون که به این قضیه نگاه کنیم، ماجرا به مراتب فراتر از اکتشافات رسانه‌های ما درباره دلخوری یا رضایت عوامل یا علاقه برای حضور در مراسم است.

اعلام این خبر با واکنش‌های تند و حمایت خیلی از چهره‌‌ها و جریان‌های سینمایی از فرهادی همراه شد و حالا کارگردان «جدایی» و «فروشنده» از نظر رسانه‌ها فراتر از یک فیلمساز سرشناس بین‌المللی به‌عنوان یک مثال نقض بزرگ علیه قانون جدید مطرح شده است.

فرهادی در رسانه‌های آمریکا تبدیل شده به چهره و نمادی برای اتحاد بیشتر مخالفان منع ورود مسلمانان به خاک آمریکا اما در داخل خیلی‌ها با شیطنتت و ملاحت از این اتفاق یاد می‌کنند!

این هم یکی دیگر از تناقض‌های خاص جامعه‌ی ایرانی است که به سادگی نمی‌توان از کنار آن عبور کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *